30 Ocak 2014 Perşembe

Hukuk

         Hukuk, tüm yaratıkların/kulların haklarını gözetmektir. [i]

        Uçan kuş da yaratıktır, ırmak da, ağaç da yaratıktır. Tabii, insan da yaratıktır.

       İnsan tüm yaratıklar içinde iradesi olan ve dünyaya halife olarak gönderilen bir kuldur. Onun için görevi çok ağırdır. İnsanların olduğu kadar tüm yaratıkların haklarının da gözetip kollamakla yükümlüdür. İnsan bu yükümlülüğünü devlet örgütlenmesiyle yapar. Açık deyişle hukuku uygulamak için devlet yaptırımlar koyar.

        Hukukla ilgili devlet yaptırımları uluslar arası hukuka ve insan haklarına aykırı olamaz. Açık deyişle yaptırım kanunlarla, tüzük ve yönetmeliklerle sağlanır. Bütün bunların hukuk normlarına uyması gerekir. Yasama organlarında çoğunluğu olanlar istediği kanunları çıkartabilir; ama bu hukuk devleti anlamı taşımaz.

        Hukuk devleti ile kanun devleti arasında fark vardır. Bu farkı ayırt edemeyen büyük çoğunluk haklarından mahrum bırakılmaktadır.

        Tüm yaratıkların haklarını korumak için, açık deyişle yaratıkların doğalarına uygun biçimde yaşamaları, gelişmeleri için hukuk çeşitli dallara ayrılmıştır. Örneğin hayvanları koruma, çevreyi koruma… vb.

        İnsan toplum içinde insandır, insan doğal çevre içinde insandır, insan tüm yaratıklar içinde insandır. Hukuk normları elbette bunu dikkate alıyor, almalıdır da. Başka türlüsü düşünülmemelidir. Çevreyi bozmak, hayvanları yok etmek ya da azaltmak sadece dengeyi bozmaz; doğa ve hayvan sevgisinin de azalmasına sebep olur.

        Hayvan sevgisi, doğa sevgisi olmayan bir toplum da insan sevgisi de olmaz.

        İnsan sevgisi olmayan bir topluma toplum denmez. Bu sevgisizlik toplumu gerer.

        Özetle hukuk normlarına uymamanın sonucu, adım adım da olsa toplumun gerilmesine, sarsılmasına neden olur.

       Bugün toplumumuz yeterince gerilmiştir.[ii] Herkesin aklını başına alması; toplumun selameti ve huzuru için gereğini yapması gerekir.

       Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli


[i] Hukuku çok geniş bir açıdan ele aldım. Daha öğretici, daha akılda kalıcı olması için dar açıdan ele alınabilirdi. Bkz. http://tr.wikipedia.org/wiki/Hukuk
[ii] Toplumumuzda hak ve hukukun üstünlüğü kavramlarının yeterince anlaşılmadığını vurgulamak için iki yazı yazmıştım. Bkz.
 

2 yorum:

 1. Merhabalar Sabahattin Hocam.

  Hukuku çok güzel bir şekilde tarif etmiş ve hukuk normlarına uyulmamasının toplumu nasıl etkileyeceğini ve doğacak sonuçları çok güzel bir şekilde kaleme almışsınız. Kaleminize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.

  Umutsuz ve karamsar olmak istemiyorum. Her şeye dolu tarafından bakmaya gayret ediyor, hatta kendimi zorluyorum.

  Bugün toplumumuzun gerilmesine kimlerin neden olduğu çok açık bir şekilde bellidir.

  İnşAllah, Cenab-ı Hakk, hakkımızda hayırlısı neyse onu nasip ve müyesser eyler.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hukuk, bir toplum için olmazsa olmazdır.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil