22 Mart 2014 Cumartesi

İnsan Biriciktir


        “İnsan Allahın yeryüzündeki halifesidir.[i]  “İnsan eşrefi mahlûktur.[ii]” sözlerini hep duymuşuzdur. Ama doğrusu pek akıl erdiremedik bu sözlere.

        Hz. Âdemden günümüze yeryüzüne nice insan ayakbastı. Bundan sonra niceleri daha doğacak. Her insan kendine özgü bir varlıktır, tektir, biriciktir. Bu gerçeği de değerlendiremedik. İnsanları tornadan çıkmış gibi yetiştirmeye çalışmamız bundan.

        Allah’ın insana niçin cüzi irade verdiği konusunda [iii] pek kafa yormadık.

        Yetişkinler olarak insan üzerinde düşünemediklerimizi çocukların, gençlerin düşünmesi kolay olmuyor. Çocuklarımıza “biricik” olduklarını kavratabilsek ve bu konuda gereken rehberliği yapabilsek insanlık namına büyük iş yapmış, büyük bir ilerleme kat etmiş oluruz.

         “Dünya Dâhilersiz Yaşayamaz” adlı kitapta büyük dâhi Prof. Dr. L. Zâde kendisine sorulan bir soruya şöyle cevap veriyor:

         “Erken yaşlarda etkisinde kaldığım bir başka faktör vardı: “yeganelik”faktörüydü bu. Masarım üzerinde Rusça “yedinstvenny” (biricik) yazılı olduğunu hatırlıyorum. Bu yazı, başkalarının baskılarına maruz kalmama ve başkalarının yaptığını yapmama gücü veriyordu. Kendi kişisel yoluma gitmek için kendimi oldukça özgür ve yeterli hissediyordum. (L.Zâde)[iv]

        Özetle birey olduğumuzu, biricik olduğumuzu unutmamalıyız. Kendi aklımızı kullanabilmeliyiz. Tüm çabalarımız ve etkinliklerimiz bu doğrultuda olmalıdır.

        Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder