18 Mayıs 2014 Pazar

Acılardan Ders Almak


        13. 05. 2014’te Manisa ili Soma ilçesinde bir maden ocağındaki faciada 301 işçimizin hayatını kaybetmesi hepimizi derin üzüntüye boğdu. Bu üzüntü içinde yazdığımız başsağlığı mesajımızda(1) acılardan ders alınabileceği umuduyla tüm iş mevzuatımızın TBMM tarafından ele alınabileceğini belirttik. Ama demeçlere, tartışmalara bakınca yine aldanacağız  gibi.

         Konu Soma ile sınırlı kalıyor, konu iş kazalarıyla sınırlı kalıyor. Tabii bu arada hükümet yetkililerinin beyanlarının, hareketlerinin yanlışlığı üzerinde duruluyor. Yine bir gurubun da, bilmem hangi akılla bu yanlışlıkları savunduğu görülüyor. Yani yine kutuplaşma devam ediyor. Oysa acıların milletleri birleştirdiğini sanıyorduk. Yoksa millet olma özelliğini mi kaybediyoruz? İnşallah bu kutuplaşma devam etmez. Yoksa korktuğumuz başımıza gelir.

         TC. Cumhuriyetinin milli ve manevi değerleri bile bile aşındırılıyor gibime geliyor. Yine Küresel sermaye ile işbirliği içinde olan bir sermaye gurubu ve korunan sermaye gurupları olduğu da görülüyor. İşçilerimiz birilerine mahkûm duruma düşmüş vaziyette.  Sınıf ayrılığı gittikçe belirginleşiyor, artıyor. Bu hayra alamet değil. Sömürü dini söylemlerle, Kurân ile aldatmalarla uzun süre devam edemez. Onun için yol yakınken kendimize gelelim.

         TBMM’den dileğimiz şudur: Türkiye Cumhuriyetini her türlü bölünmeden, sınıf ayrığından, yurttaşlarımızı sömürülmekten kurtaracak yasal önlemler alınmalıdır. Önceden de belirttiğimiz üzere bir parti gurubu gibi değil, yasama organı gibi çalışılırsa söylediklerimiz bir hayal olmaz. “Şimdiye kadar bir şey olmadı şimdiden sonra da bir şey olmaz.” deyip tedbir almakta ihmal etmeyelim. İşimizi sokağa bırakmayalım. Gerekirse gece gündüz çalışıp insanımızı merkeze alan yasaları çıkartalım. Bu yasalarımızın objektif olarak uygulanmasını sağlayarak tüm yurttaşlarımızın mutluluğuna katkı sağlayalım.

         Dileğimiz, umudumuz kırılmaz inşallah. Umutların kaybolması en büyük faciadır. Allah bizleri facialardan korusun.

        Sabahattin Gencal, Başiskele - Kocaeli

 -----------------------------------

4 yorum:

 1. İnsanı yaşatan da umut değil midir? Umalım ki gerçekten ders alınır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 2. Ders alacağımıza, ders almamaya gayret ediyoruz ne garip...Selam ve Dua ile...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   İnşallah ders alacağımız günler de gelecek.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil