22 Mayıs 2014 Perşembe

Oğlumun Adı Reşit

         Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen okulu’ndan 1962’de mezun oldum. Birbirlerinden değerli öğretmenlerimden çok şeyler öğrendim. Allah’tan ölen öğretmenlerime rahmet, yaşayanlara da sağlıklı, hayırlı ömürler diliyorum.

        İlköğretmen okulundaki öğretmenlerimizden Raci Andıran Bey,  derse ilgisiz olanlara bile sert davranmazdı; ama sitem dolu, anlam yüklü şu söylenceyi söylemekten de geri kalmazdı: “Oğlumun adı Reşit, sen söyle sen işit.” Öğütlere rağmen olumsuz davranışlara devam edenlere de, olumsuzluklara devam edilmesinin iyi olmayacağını vurgulamak için  Oğlumun adı Ahmet, sen bu yolda devam et.”derdi. Öğretmenimizin başka söylemleri de olurdu.

        Doğduğum köy, babamın küçüklüğünde Of’a bağlıydı. Belki onun için bir işi kuralına göre yapmayanlara, yapamayanlara “Ey gidi kafa, hiç gitmedi mi Of’a.”denirdi. Birçok yörede böyle birçok söylenceye rastlanabilir.

        Zaman zaman tamamen unuttuğumu sandığım sahneler bir vesileyle aklıma gelir. Bu kez de hocam aklıma geldi. Bu söylenceleri şu ya da bu kişiler için söylemeyeceğim. Bunlar o kadar çok ki. En üst yetkiliden en sade yurttaşa kadar herkesin bu söylencelerden ders almalarını isterdik.

        Değeli Hocam yaşıyorsa (Kendisine sağlıklı, hayırlı ömürler dilerim) 30 Mart 2014 Mahalli Seçimlerle ilgili olarak yaşanan gerginlikler hakkında ve Soma faciası hakkında ne düşünür ne söylerdi acaba?

        Değerli hocam ölmüşse (Kendisine Allah’tan rahmet dileyerek) soralım : “Hocamız yaşasaydı acaba ne derdi?

       “Kör, sağır ve dilsiz” olmamızın bedelini yalnız biz değil, ulusumuz da çeker.(1) Ulusumuzun ulus olmaktan çıkması yurdumuzun da parçalanmasına neden olur. Kısaca küçük de olsa ihmaller zinciri felâketlere neden olabilir.

       Allah felâketlerden korusun.

       Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli 
       -------------------------------

      1.
Cenâb-ı Hak buyuruyor:
"...Çünkü onlar sağırlar, dilsizler ve körlerdir. Bu sebeple düşünemez ve idrak edemezler." (Bakara, 171)

 

2 yorum:

 1. Kör, sağır ve dilsiz olmanın cezasını çekiyoruz doğru...:( ben içinde bulunduğumuz durumu Gençliğe Hitabe'nin gerçekleşmiş olması olarak görüyorum...tabii bu benim fikrim..
  sağlıcakla kalın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Düşüncenize katılıyorum.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil