12 Haziran 2014 Perşembe

Bagajı Açmalı


          “Bagajı açmalı.” derken araba bagajını değil ruhumuzun bagajını kast ediyorum. "Ruhsal bagaj kavramını il kez duyuyorum." diyenler olacaktır belki, ben de birkaç gün önce duydum. Müftüoğlu hocamızın erkeklerin kadınlardan daha kısa ömürlü olduklarıyla ilgili olarak Erkeği Yakan 15 Hata başlığı ile yazdığı yazıyı okudum. 8. Hata şu şekilde açıklanmıştır:

            “Erkeklerin çok ama çok önemli bir kusurları da ‘dertleşmeyi bilmemek!’ Erkekler sorunlarını gizliyor. Problemlerini paylaşmıyor. Dertlerini bölüşmüyor. Eksikliklerinin anlaşılmasından hepsi çekiniyor. Neticede ruhsal bagajları doldukça doluyor, ruhsal toksinleri arttıkça artıyor, iç dünyaları kir, pas, toz, duman içinde kalıyor.”[i] Bu dosdoğru tespite ne denir.

            Benim de ruhsal bagajım dopdolu. Az da olsa arkadaşlarım, dostlarım olmasına rağmen onlarla “derleşemiyorum”, daha doğrusu bagajdakileri gündeme dahi getiremiyorum.

 
          “Ruhsal bagaj şöyle açılabilir.”desem inandırıcı olmaz. Öyle ya “Önce kendi bagajını açmasını bil.”derler adama.  Buna rağmen düşündüklerimi yazacağım:

          Bazı araba bagaçları uzaktan kumanda ile açılabiliyor. Bazıları da bir anahla açılıyor. İçten bir düğmeye basılarak açılan bagajların olduğunu da duydum.  Psikoterapistler de ruhsal bagajları böyle çeşitli yöntemlerle açıp boşaltabiliyorlar. Boşaltmakla kalmayıp her türlü fiziksel ve ruhsal şifa sağlamada yardımcı olabiliyorlar. “Olabiliyorlar”yerine “olabiliyorlarmış” desem daha uygun olur, çünkü bizzat görmedim.

           Bu bagaj konusunu niçin ele aldım dersiniz. Ben bagajın çeşitli etkinliklerle de boşaltılabileceğini sanıyorum: Resim, müzik, edebiyat, tiyatro, sinema, heykel…vb.güzel sanat etkinlerinden biriyle meşgul olmak, spor yapmak, seyahat etmek bagajı boşaltabilir; en azından bagajın olumsuzluklarla dolmasını önleyebilir.

           Müftüoğlu, konuyu uzun ömürlü olma bakımından ele almıştır. Kuşkusuz hocamızın tespiti doğrudur; ama ben konuyu mutlu yaşama, insanca yaşama bakımından ele alıyorum.  İkisi de aynı kapıya çıkıyor: mutlu ve insanca yaşayanlar daha uzun ömürlü olabilirler.

          Sözü daha çok dolaştırmayalım: sanatsal etkinliklerde bulunamayabiliriz; ama hocamızın dolaylı tavsiyesine uyarak “dertleşebiliriz.”Açık deyişle rahatlamak ve çözüm bulmak amacıyla dertlerimizi karşılıklı anlatabiliriz. Derleşerek bagajı boşaltıp, en azından ağırlıklardan kurtulabiliriz.

          “Değil dertleşecek, merhabalaşacak kişi bile yok.” demeyelim.  Çevremizdekilere dostça yaklaşalım. Bu yaklaşma çabası bile bagajınızın hafiflemesine neden olabilir.


         Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli, 12. 06. 2014

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder