15 Aralık 2014 Pazartesi

Kalp Krizi Tehlikesi


         Devletimiz vücudumuz gibidir. Eş deyişle devletimiz vücut gibi birbirine hayati bağlarla bağlı, birbirlerini tamamlayan organlardan, dokulardan, hücrelerden... vb. oluşan bir bütündür. Bir dokumuza,bir hücremize bir şey olsa, örneğin ayağımıza diken batsa bunun acısını beynimiz, kalbimiz kısaca tüm vücudumuzla duyarız. Gözümüz kör olsa, kulağımız sağır olsa yaşantımız değişir. Bu benzetmeyi fazla irdelemeyelim. Söylemek istediğimi anlayan anlamıştır. Sözüm, daha doğrusu bu yazım durumu iyice kavrayamayanlar içindir.
       TBMM devletimizin kalbi gibidir. Kalp, damarlar ve damarcıklar vasıtasıyla tüm dokulara, hücrelere kan gönderemiyorsa ne olur? Ne olacak kangren olur; zaman içinde kangrenli doku veya organ kesilir. Bugün çoklarımız kangren gibi “sorunlara çözüm” adı altında bölünmelere yol açılacağını düşünüyoruz.
          Biraz kapalı yazıyorum değil mi? “Biraz değil çok kapalı yazıyorsunuz.” diyecek olanlar için konuyu birazcık açıyorum.
         Önceleri, Türkiye Cumhuriyetinin Lübnan’a, Irak’a, Suriye’ye dönüştürüleceğinden korkuyordum. Şimdi düşünüyorum, öyle kutuplaştırlıyoruz ki bölgeler arası çatışmalardan daha korkunç bir kaosa düşme tehlikesiyle başbaşayız. Yani bir organımızı, siz bu sözü bölge diye düşünebilirsiniz; evet, birkaç bölgemizi ayırmakla iş bitmez. Alimallah, her bölgede, her alanda birbirine gireriz. Kısaca kalp krizi geçiririz. Yaşam kalitemizin bozulmasından değil, ölüm riskinden söz ediyorum.
       “Madem, durum bu kadar vahim, niçin yetkililere  ve TBMM üyelerine değil de okurlara hitap ediyorsunuz.” diyebilirsiniz. Buna da şöyle bir açıklık getireyim: TBMM’ni kalbe benzetme benim benzetmem değil. Bu güzel benzetme TBMM başkanlarının hatta zamanın Cumhurbaşkanının benzetmesidir. (1) 
        Şaşıyorum; kalp krizi geçirmekte olduğumuzun farkına varmıyor meclis üyeleri. Bazıları da meclisi ikinci plana itip başkanlık sistemini hayal ediyor olabilir. İşi uzatıp sıkıntı yaratacak, başımızı belâya sokacak konulara girmek istemem; onun için size size; vekile değil, vekil seçen sizlere sesleniyorum: 
         Kalp krizi geçirmek üzereyiz. Acile koşmalı ve gerekli tedbirleri almalıyız.
         Anlayana sivrisinek saz...        
         
         Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli
 ------------------------------
1.  *(2013’te) TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 24. Dönem 4. Yasama Yılı'nın sunuş konuşmasında  "TBMM milletimizin, Cumhuriyetin ve demokrasinin kalbidir. Bu kurumun ayrı bir kişiliği ve şahsiyeti var. Söz ve eylemlerimizde bu gerçeğin ne kadar farkında olursak milletvekilleri olarak o kadar güç ve saygınlık kazanacağız" dedi.
(22 Nisan 2009’te) Devletin zirvesinden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajları
* Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Yüce Meclisimiz, geçmişten günümüze milli çıkarlarımızı ve haklarımızı her zaman titizlikle savunarak, millet iradesini en iyi şekilde temsil etmiştir... Milli iradenin tecelligâhı TBMM, demokratik rejimimizin kalbidir. Gençlerimizin imza atacakları yeni başarılarla ülkemizi yeni ufuklara taşıyacaklarına inancım tamdır.

* TBMM Başkanı Köksal Toptan: Meclisimiz, 89 yıl önce olduğu gibi bugün de demokrasinin kalbi, milletin ümit kaynağıdır. Meclisimiz, bundan sonra da Cumhuriyetimizin 100. yıl vizyonuna yakışır önemli hizmetler yapacak, demokrasimizin daha da kökleşmesinde en büyük güç kaynağı olacaktır...

2 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil